Търсене в този блог

Слънчева енергия

Слънчевата енергия е лъчиста енергия, произведена в слънцето като резултат от ядрено-съединителни реакции. Слънчевата радиация на един квадратен метър от земната повърхност възлиза на 1360 J/s енергия или 1360 вата мощност. Като се отчита влиянието на атмосферата, тази мощност се свежда след закръгляне до 1000 вата или 1 киловат. Навсякъде се правят опити за оползотворяването на слънчевите лъчи за добив на електричество и други цели, защото слънчевия източник на енергия е най-изгоден, защото нито замърсява, нито създава опасност от прегряване на планетата. Добре илюстрира неговите възможности следният пример - участък от пустинята Сахара с размер 100 кв/км, покрит с високо ефективни елементи, по реализирана мощност би се равнявал на всички действащи централи. Директното събиране на слънчева енергия включва, т.нар. слънчеви колектори, които са направени така, че да събират енергията чрез фокусиране на слънчевите лъчи. Енергията, веднъж събрана, се използва в термален или фотоелектрически процес. При термалните процеси слънчевата енергия се използва за нагряването на газ или течност, които да разпространяват топлината. При фото процеса слънчевата енергия са превръща директно в електрическа без посредничеството на механични средства. Слънчевите колектори са от два основни типа - с плосък или концентричен колектор. В термалните процеси плоският колектор посреща слънчевата радиация върху една абсорбираща плоча, в чиито коридори така наречения терен или газообразен приносител преминава, увеличавайки температурата си. Плоските колектори се използват за затоплянето на вода и отопление. За да са ефективни събирателните колектори, те следват движението на слънцето и този механизъм се нарича хелиостат. Слънчевата енергия в ролята си на охладител се използва като топлинен източник в абсорбираща охладителна система.

България има големи шансове да се превърне в една от най-значимите европейски страни в областта на слънчевата енергия. Това казват германски бизнесмени, които имат за цел да стъпят на българския пазар за соларна техника.

Германо-китайският консорциум Синесол и българският му партньор Пловдив ще строят най-големия в България соларен парк. Строежът му ще бъде разположен на площ от 330 хектара край Любимец в близост до гръцката и турска граница.

Заработи паркът за слънчева енергия край Сандански

Паркът за производство на енергия от слънцето (фотоволтаична) "Зорница" край Сандански вече заработи. На 7 януари в електрическата мрежа постъпиха първите търговски количества електроенергия, произведени от фотоволтаични панели.

Соларен парк "Пауново" от 1 мВт  донесе на община Ихтиман първо място в категория "Слънчева енергия". Инсталацията заработи в края на миналата година. Паркът е разположен на площ 45 дка, има 156 инвертора тип SMA SMC 6000 А, три инвертора "Съни бой 2500", притежава мълниезащита с изпреварващо действие, снабден е със система за видеонаблюдение
 

Няма коментари:

Публикуване на коментар