Търсене в този блог

Вятърна енергия


В ЕВРОПА

Европа остава световният лидер във вятърната енергия, въпреки че се наблюдава глобализация на пазара. В ЕС има различни преки икономически и административни преференции при изкупуване на електричество, произведено от вятъра. В Германия, например, преките субсидии само за вятърна енергия през 2003 г. надхвърлят 20 милиарда евро. Дания вече добива почти 20% от електричеството си от вятърни генератори; Шлезвиг-Холщайн (най-северната провинция на Германия) – 11%; Навара (промишлената област на Северна Испания) – 20%.

В САЩ

Технологията за вятърната енергетика се развива много бързо в САЩ и осигурява чиста, сигурна и неизчерпаема енергия на потребителите в цялята страна. Днес този вид възобновяема енергия може да конкурира традиционната. В САЩ ползват данъчен кредит за електропроизводство от вятърни енергоинсталации. Според изследвания на Министерство на енергетиката на САЩ само три щата - Северна Дакота, Южна Дакота и Тексас са в състояние да задоволят електропотреблението.

В БЪЛГАРИЯ
Ветрогенератори край нос Калиакра.
Редица качества правят вятъра, респ. добитата от него енергия незаменими: има го в изобилие; евтин е; практически неизтощим източник на енергия; не води до замърсяване и до климатични аномалии; липса на експлоатационни разходи, свързани със закупуване на горива и др. Това предполага и рационалното му изпозване в България.
Първата енергийно свързана ветротурбина към обществената електроразпределителна мрежа работи в Ахелой. Тя е част от проект за енергийно обезпечение на животновъдна ферма, който е осъществен с подкрепата на правителството на Кралство Холандия. Първият български инвеститор изгради и пусна в експлоатация ветроелектрическа централа, състояща се от една турбина с мощност 225 kW през 2003 г. През следващата 2004 г. бяха изградени десетина вятърни турбини.
В България в момента в процес на разработка са проекти за вятърни електроцентрали с обща мощност около 1 000 MW, което става благодарение на „благоприятните условия”, създадени от Закона за енергетиката. Макар и „започнала от нула” преди няколко години, вятърната енергетика бързо набира скорост и у нас. Благоприятно в тази посока се отразяват климатичните тенденции, които се наблюдават на територията на България през последните 30 години, а именно увеличаване силата на вятъра и намаляване на количеството на валежите. Това се дължи на глобалното затопляне и на прогресивното обезлесяване у нас.
Пазарът на вятърна енергия в България непрекъснато се развива, а пазарните условия в отделните региони изискват по-щателно проучване. В края на 2008 г. бяха инсталирани само около 140 MW. Фактът, че този пазар е сравнително нов, го прави привлекателен за Глобал Уинд Пауър, тъй като разработването на проекти е възможно още на ранен етап.
Благоприятни ветрови условия в България има предимно в североизточната част на страната, докато за ветровите ресурси в регионите от Централна, Западна и Южна България са извършвани много оскъдни проучвания. Тези области обаче се очаква да са по-малко атрактивни от североизточните крайбрежни райони покрай Черно море. 
Нови 25 вятърни генератори се изграждат край Каварна от австрийското дружество EVN Naturkraft - дъщерно дружество на EVN, занимаващо се с производство на електрическа енергия от възобновяеми енергийни източници.Енергията от "Вятърен парк Каварна" ще бъде прехвърляна към мрежата на НЕК на 110 киловолта чрез отделна подстанция, която ЕВН ще построи.

 

Няма коментари:

Публикуване на коментар