Търсене в този блог

Биомаса



При фотосинтеза растенията растат и създават биомаса. Също известна като биоматерия, биомасата може да бъде използвана директно като гориво или за добиване на биогорива. Биогоривата биодизел и биоетанол, които се произвеждат от биомаса на земеделски култури, могат да бъдат изгаряни в двигатели с вътрешно горене и бойлери. При изгаряне на биогоривата се отделя складираната в тях химическа енергия.

Биомасата - източник на енергия

Технологиите за биомаса използват възобновяеми ресурси за произвеждане на цяла гама от различни видове продукти, свързани с енергията, включително електричество, течни, твърди и газообразни горива, химикали и други материали.
Дървесината, най-големият източник на биоенергия, се е използвала хиляди години за производство на топлина. Но има и много други видове биомаса - като дървесина, растения, остатъци от селското стопанство и лесовъдството, както и органичните компоненти на битови и индустриални отпадъци - те могат да бъдат използвани за производството на горива, химикали и енергия. В бъдеще, ресурсите на биомаса може да бъдат възстановявани чрез култивиране на енергийни реколти, като бързорастящи дървета и треви, наречени суровина за биомаса.
За разлика от други възобновяеми източници на енергия, биомасата може да се превръща директно в течни горива за транспортните ни нужди. Двата най-разпространени вида биогорива са етанола и биодизела. Етанолът, който е алкохол, се получава от ферментирането на всяка биомаса, богата на въглехидрати, като царевицата, чрез процес подобен на този на получаването на бира. Той се използва предимно като добавка към горивото за намаляване на въглеродния моно-оксид на превозното средство и други емисии, които причиняват смог. Биодизелът, който е вид естер, се получава от растителни масла, животински мазнини, водорасли, или дори рециклирани готварски мазнини. Той може да се използва като добавка към дизела за намаляване на емисиите на превозното средство или във чистата му форма като гориво.
Топлината може да се използва за химическото конвертиране на биомасата в горивно масло, което може да се използва като петрол за генериране на електричество. Биомасата може също така да се гори директно за производството на пара за електричество или за други производствени процеси. В един работещ завод, парата се улавя от турбина, а генератор я конвертира в електричество. В дървесната и хартиена промишленост, дървения скрап понякога директно се поема от парните котли за произвеждането на пара за производствените процеси ии за отоплението на сградите им. Някои заводи, които се захранват с въглища, използват биомасата като допълнителен източник на енергия във високоефективни парни котли за значително намаляване на емисиите.
Може да бъде произведен дори газ от биомаса за генериране на електричество. Системите за газификация използват високи температури за обръщане на биомасата в газ (смес от водород, въглероден моно-оксид и метан). Газът задвижва турбина, която е подобна на двигателя на реактивния самолет, с тази разлика, че тя завърта електрически генератор, вместо перките на самолета. От разлагането на биомасата в сметищата също се произвежда газ - метан, който може да се гори в парен котел за произвеждането на пара за генериране на електричество или за промишлени цели.
Новата технология би могла да доведе до това да се използват химикали и материали на био основа, за да се произвеждат продукти като антифриз, пластмаса и лични вещи, които сега се правят от нефт. В някои случаи тези продукти може да са напълно био-разградими. Въпреки, че технологията за въвеждането на химикалите и материалите на био основа на пазара е все още в разработване, потенциалната полза от тези продукти е голяма.
  Биомасата включва продукти от растителен и животински произход, битови и някои производствени отпадъци, както и растителни култури отглеждани специално за тази цел. Тя е потенциално най-значимият възобновяем източник на енергия според оценките на ЕС. През последните десет години технологиите за добив на енергия от биомаса позволяват високоефективното изгаряне на самата биомаса, както и на биогазовете, които тя отделя. Инсталациите, използващи биомаса, са изключително полезни за Вашето производство, когато се отделят биологични остатъци и отпадъци, както и в земеделието. 

Закон за възобновяемите и алтернативните енергийни източници и биогоривата (ЗВАЕИБ)

През месец юни 2007 г. 40-то Народно събрание одобри Закон за възобновяемите и алтернативните енергийни източници и биогоривата (обн., ДВ, бр. 49 от 19.06.2007 г., изм., бр. 98 от 14.11.2008 г., в сила от 14.11.2008 г.). Законът е в пълно съответствие с изискванията на Директива 2001/77/ЕО за насърчаване на електроенергията, произведена от ВЕИ, във вътрешния пазар на електроенергия и Директива 2003/30/ЕО относно насърчаване използването на биогорива или други възобновяеми горива в транспортния сектор.
В закона са регламентирани обществените отношения, свързани с насърчаване производството и потреблението на електрическа, топлинна и/или енергия за охлаждане от ВЕИ и АЕИ, както и производството и потреблението на биогорива, което ще доведе до намаляване на използваните конвенционални горива и отделяните вредните емисии.
Националните индикативни цели за насърчаване потреблението на биогорива и други възобновяеми горива в транспортния сектор се определят като минимален дял от крайното годишно потребление на автомобилни бензини и дизелово гориво. Целите се приемат от Министерския съвет по предложение на министъра на икономиката и енергетиката и министъра на транспорта. 
Съгласно разпоредбите на ЗВАЕИБ, от 01.01.2008 г., производителите и вносителите на течни горива за нуждите на транспорта са длъжни да предлагат на пазара горива от нефтен произход, смесени с биогорива в максималното процентно съотношение разрешено по стандарт (за автомобилните бензини – БДС EN 228 и за дизелови горива – БДС EN 590). Задължителното смесване на биогорива с течни горива от нефтен произход се осъществява само в данъчни складове, лицензирани по реда на Закона за акцизите и данъчните складове.
Биогоривата могат да се употребяват в транспортния сектор в чист вид или под формата на смеси, като съставна част на течните горива от нефтен произход за двигатели с вътрешно горене.
Потреблението на биогорива се подчинява на техническите и качествените изисквания към биогоривата и техните смеси с течни горива от нефтен произход, определени в Наредба за изискванията за качеството на течните горива, условията, реда и начина за техния контрол.

Преференциални цени за производство на електрическа енергия от биомаса



Преференциална цена, лв./MWh
Биомаса с инсталирана мощност до 5 MW:

   отпадна дървесина
215,00
   отпадъци от земеделски култури
162,00
   енергийни култури
184,00
Индиректно използване на биомаса от растителни или животински субстанции

   централи с инсталирана мощност до 150 kW
197,90
   централи с инсталирана мощност над 150 kW до 500 kW
181,60
   централи с инсталирана мощност над 150 kW до 5 MW
165,30

Закон за чистотата на атмосферния въздух (ЗЧАВ)



Законът за чистотата на атмосферния въздух (обн., ДВ, бр. 45 от 28.05.1996 г., в сила от 29.06.1996 г., посл. изм. и доп., бр. 52 от 6.06.2008 г., бр. 6 от 23.01.2009 г., в сила от 24.02.2009 г.) урежда изискванията за качеството на течните горива, в това число контролът за спазване на изискванията за качеството на течните горива при пускането им на пазара, и  тяхното разпространение, транспортиране и използване.


Наредба за условията и реда за подпомагане на производителите на енергийни култури



Наредбата за условията и реда за подпомагане на производителите на енергийни култури е издадена от Министерството на земеделието и храните (издадена от министъра на земеделието и горите, обн., ДВ, бр. 37 от 8.05.2007 г., изм. и доп., бр. 4 от 15.01.2008 г.). Наредбата е разработена на основание § 35 от Закона за подпомагане на земеделските производители и урежда условията и реда за предоставяне на директни плащания на хектар на площите засети с енергийни култури.


Според тази наредба земеделските стопани получават директни плащания за енергийни култури за производството на всички видове земеделски продукти, които са предназначени за производството на енергийни продукти и за които министърът на земеделието и храните е утвърдил представителни добиви. Размерът на субсидиите възлиза на 45 €/ ha.


Национални цели за потреблението на биогорива



В съответствие с разпоредбите на ЗВАЕИБ, с Решение по точка № 2 от протокол №43 от заседание на Министерския съвет, проведено на 15 ноември 2007 г., беше приета Национална дългосрочна програма за насърчаване на потреблението на биогорива в транспортния сектор 2008-2020 г. В програмата са определени националните индикативни цели за насърчаване на потреблението на биогорива в страната за периода 2008-2020 г.


Определени са следните национални цели за потреблението на биогорива в транспортния сектор:


2008 г. – 2,00 %;


2009 г. – 3,50 %;


2010 г. – 5,75 %;


2015 г. – 8,00 %;


2020 г. – 10,00 %.


Потреблението на биогорива в страната е все още незначително. В таблица 2 са представени данни от Националния статистически институт за потребените, съответно през 2006 г. и 2007 г. биодизел, бензини и дизелови горива в сектор Транспорт.


Потребление на биодизел, бензини и дизелови горива в автомобилния транспорт през 2006 и 2007 г.


Видове горива в транспорта
Мярка
2006
2007
Биодизел
t
9 431
4 036
Биодизел
ktoe
5
2
Бензини и дизелови горива
ktoe
2 049
1 977
Дял на биодизела в потреблението на бензини и дизелови горива в автомобилния транспорт
%
0,2%
0,1%

По предварителна информация на Министерство на икономиката и енергетиката, през 2008 г. производството на биодизел е 1 939 t, като от тях са потребени в страната 1 898 t и са изнесени 138 t. Окончателната информация за потреблението на биогорива, бензини и дизелови горива в страната ще бъде представена в Енергийните баланси за 2008 г. на Националния статистически институт в края на 2009 г.


От представените по-горе данни е видно, че потреблението на биогорива намалява, въпреки въведеното от 1 януари 2008 г. законово задължение за смесване на течни горива с биогорива за нуждите на транспорта. В резултат на това се очаква заложената цел за 2008 г. от 2 % дял на биогоривата в потреблението на бензини и дизелови горива през 2008 г. да не бъде постигната.


Потенциал на България за производство на енергийни култури и биогорива



Отглеждане на енергийни култури



В България съществуват благоприятни климатични условия за отглеждането на  маслодайни и зърнени култури. Според направени проучвания България разполага с достатъчно площи, които да обезпечат производството на биогорива с необходимите за тази цел суровини, без хранително-вкусовата промишленост да бъде засегната неблагоприятно.


В таблица 3 е представена прогноза за производството на биогорива и необходимите площи за отглеждането на енергийните култури.


Таблица 3: Прогноза за производството на биогорива и необходимите площи за отглеждането на енергийните култури


Биогорива
2008
2009
2010
2015
2020
kt
Площи, ha
kt
Площи, ha
kt
Площи, ha
kt
Площи, ha
kt
Площи, ha
Биоетанол
9,7
8 767
16,0
14 497
24,5
22 664
33,4
30 924
37,0
34 238
Биодизел
34,2
58 524
63,3
108 290
108,7
185 925
185,2
316 862
277,5
474 763
Общо
43,9
67 297
79,3
122 787
133,2
208 589
218,6
347 786
314,5
509 001

С оглед изпълнение на националната индикативна цел за 2008 г., потреблението на биогорива трябва да достигне 43,9 kt, като необходимите площи за тяхното производство възлизат на 67 297 ha.   Необходимите площи за постигане на националната индикативна цел от 5,75 % биогорива през 2010 г. възлизат на 208 589 ha, което представлява 6,8 % от обработваемите площи (3 057 740 ha) през 2007 г.


България притежава отлични природни условия за развитие на селскостопанския и горския сектор. Благоприятният климат за производство на различни култури и наличието на селскостопански земи, както и на традиции допринасят за добре развито растениевъдство и животновъдство.


Използваната земеделска площ през 2008 г. е 5,1 млн. ha или 46,0 % от територията на страната. Обработваемите земи през 2008 г. представляват около 3,06 млн. ha или 60,0 % от използваните земеделски площи в страната. През 2008 г. угари са наблюдавани върху 229 471 ha или 7,5 % от обработваемата земя, което представлява с 21 % по-малко от 2007 г.


Мощности за производство на биогорива



В България вече съществуват производствени мощности, които позволяват производството на приблизително около 100 000 t биогорива годишно. Заявените нови мощности са следните:


-      2008 г. – 594 kt за биодизел и 55 kt за биоетанол;


-      2010 г. – 415 kt за биодизел и 95 kt за биоетанол;


-      2020 г. – 448 kt за биодизел и 107 kt за биоетанол.


Така заявените капацитети многократно биха надвишили необходимите количества биогорива за постигането на националните цели на България.


Заключение



Производството на биогорива се базира на местни суровини, което би спомогнало за подобряване на сигурността на доставките. За България, биогоривата са една алтернатива на бензиновите и дизеловите горива, които дават възможност за намаляване на зависимостта от внос на горива и допринасят за сигурността на енергийните доставки.


Заместването на горивата от нефтен произход с биогорива е една от възможностите за усвояване на енергийния потенциал на ВЕИ в страната, в частност на биомасата. Това ще доведе, както до по-рационално използване на обработваемите земи, така и до оползотворяване на запустелите територии в страната. Същевременно, цялостния процес от отглеждането на енергийни суровини до дистрибуцията и потреблението на биогорива ще допринесе за по-голяма заетост на населението, особено в икономически слабо развитите региони на страната. 




Няма коментари:

Публикуване на коментар